Winners 2007

Shriekfest 2007

BEST FEATURE FILM:
The Chair
Directed by Brett Sullivan

BEST SUPER SHORT FILM:
No Sanctuary
Directed by Dan Lovallo

BEST SHORT FILM:
A.W.O.L.
Directed by Jack Swanstrom

BEST FEATURE SCREENPLAY:
The Lost Girl
by Michael Mongillo

2ND PLACE FEATURE SCREENPLAY:
Horror World
by Rolfe Kanefsky

BEST SHORT SCREENPLAY:
Safe Passage
by Michael Raymond

THE PRETTY/SCARY AWARD:
The Cellar Door
Directed by Matt Zettell

BEST CINEMATOGRAPHY:
Death’s Requiem
Cinematography by Carl Robertson, Directed by Marc Furmie

AUDIENCE CHOICE AWARD:
The Cellar Door
Directed by Matt Zettell

BEST ACTING PERFORMANCE:
James DuMont
in The Cellar Door

BEST SPECIAL EFFECTS IN A FEATURE FILM:
Atom Nine Adventures
Directed by Christopher Farley

BEST SPECIAL EFFECTS IN A SHORT FILM:
Postcards From The Future
Directed by Alan Chan

BEST KEY ART AWARD:
Zombie Love

2ND PLACE KEY ART AWARD:
House of Fears

BEST UNDER 18 FILM:
Vanilla County
Directed by Nick Diramio

BEST UNDER 18 SCREENPLAY:
Empire of Wonders
written by David Siudzinski

Winners 2006

Shriekfest 2006

BEST HORROR FEATURE FILM:
The Other Side
directed by Gregg Bishop

2ND PLACE HORROR FEATURE FILM:
Unrest
directed by Jason Todd Ipson

BEST SUPER SHORT FILM:
Itsy Bitsy
directed by David May

2ND PLACE SUPER SHORT FILM:
The Boarder
directed by Susan Bell

BEST HORROR SHORT FILM:
Penny Dreadful
directed by Bryan Norton

2ND PLACE HORROR SHORT FILM:
Avatar
directed by Lluís Quílez

BEST CINEMATOGRAPHY:
Penny Dreadful (the feature)
directed by Richard Brandes

BEST SPECIAL EFFECTS:
Itsy Bitsy
directed by David May

BEST MAKEUP EFFECTS:
Night of the Leben Tod
directed by Eric Forsberg

BEST ACTING PERFORMANCE:
Amy Beth Sherman
in Desperation

AUDIENCE CHOICE AWARD:
Bad Reputation
directed by Jimmy Hemphill

BEST UNDER 18 FILM:
Reposessed
directed by Dustin Murphy

BEST FEATURE SCREENPLAY:
The Next Plane
written by Christopher Moro

2ND PLACE FEATURE SCREENPLAY:
Reincarnate
written by Carl Melchior

3RD PLACE FEATURE SCREENPLAY:
I, Detective
written by Dean Alioto

BEST SHORT SCREENPLAY:
Adrian of Death
written by Terence Brody

2ND PLACE SHORT SCREENPLAY:
The Last Request
written by Joe Randazzo

Winners 2005

Shriekfest 2005

BEST HORROR FEATURE FILM:
Dark Remains
directed by Brian Avenet-Bradley

BEST SCIFI FEATURE FILM:
Experiment
directed by Daniel Turner

BEST THRILLER FEATURE FILM:
Razor Eaters
directed by Shannon Young

BEST HORROR SHORT FILM:
We All Fall Down
directed by Jake Kennedy

BEST SCIFI SHORT FILM:
Apartment 206
directed by Gregory Zymet

BEST THRILLER SHORT FILM:
1309
directed by Christian Davis

BEST SUPER SHORT FILM:
Into the Maelstrom
directed by Peter Sullivan

BEST UNDER 18 FILM:
Sinners
directed by Michael DeVeau

BEST DIRECTOR:
Hurt McDermott
for Nightingale in a Music Box

BEST ACTOR:
Richard Cawthorne
in Razor Eaters

BEST ACTRESS:
April Adamson
in Descent

BEST ENSEMBLE CAST:
Sharkskin 6

BEST EDITING IN A FEATURE FILM:
The Passing

BEST EDITING IN A SHORT FILM:
The Absence of Emily

BEST CINEMATOGRAPHY:
Within

BEST MAKEUP/SPECIAL FX:
Guardian of the Realm

BEST MUSIC:
Sharkskin 6

FAN FAVORITE:
Within

SHRIEKFEST SPECIAL MENTION AWARD:
Olatunde Osunsanmi
first time feature director of Within

BEST FEATURE SCREENPLAY:
The Bond of Saint Marcel
written by Jennifer Quintenz

2ND PLACE FEATURE SCREENPLAY:
Utterson
written by Nathan Hill & Nick Levy

BEST SHORT SCREENPLAY:
Details
written by Thomas Hill

Winners 2004

Shriekfest 2004

BEST HORROR FEATURE FILM:
Dead and Breakfast
directed by Matthew Leutwyler

BEST SCIFI FEATURE FILM:
Tales From Beyond
directed by Josh Austin, Nate Barlow, Eric Manning, Russell Scott

BEST HORROR SHORT FILM:
Roadside Attractions
directed by CJ Roy

2ND PLACE HORROR SHORT FILM:
A Visit From the Sergeant Major With Unintended Consequences
directed by Don Hannah

3RD PLACE HORROR SHORT FILM:
Husk
directed by Brett Simmons

BEST SCIFI SHORT FILM:
A Can of Paint
written by Winston Engle

2ND PLACE SCIFI SHORT FILM:
Perfect Sec-Illusion
directed by Jeremy Pollack

BEST SUPER SHORT FILM:
The G.I.
directed by Mike Nelson

2ND PLACE SUPER SHORT FILM:
Sawbones
directed by Brad Palmer

FAN FAVORITE:
Roadside Attractions
directed by CJ Roy

BEST UNDER 18 FILM:
Semi-Colon
directed by Matt Porter with Drew Lewis

BEST UNDER 18 SCREENPLAY:
Safe in the House
written by Katherine Morton

BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:
Retard
written by Christopher Alan Broadstone & John Franklin

2ND PLACE HORROR FEATURE SCREENPLAY:
Scary Larry
written by Hamilton Underwood

BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:
First Born
Written by Michael C. McPherson

BEST SHORT SCREENPLAY:
Still Life
written by Charles Johnston

2ND PLACE SHORT SCREENPLAY:
Outside the Lines
written by John Sullivan

FAN FAVORITE:
Roadside Attractions
directed by CJ Roy

SHRIEKFEST SPECIAL AWARD:
James Kassier
for his film “Deja Vu Deception”

Winners 2003

Shriekfest 2003

BEST FILM IN THE FEATURE CATEGORY:
Lucky
directed by Steve Cuden

2ND PLACE IN THE FEATURE CATEGORY:
Next Victim
directed by Timothy Gates, Jeff Solano, & Michael Chamberlain

BEST FILM IN THE SHORT HORROR CATEGORY:
Black Gulch
directed by Michael Strode

2ND PLACE IN THE SHORT HORROR CATEGORY:
My Skin
directed by Christopher Alan Broadstone

3RD PLACE IN THE SHORT HORROR CATEGORY:
On Edge
directed by Frazer Lee

BEST FILM IN THE SCI-FI CATEGORY:
Transfer
written by John Turbyne

2ND PLACE IN THE SCI-FI CATEGORY:
Robot Rumpus
directed by Jason Dunn

BEST FILM IN THE SUPER SHORT CATEGORY:
Paper or Plastic?
directed by Blake Horobin

2ND PLACE IN THE SUPER SHORT CATEGORY:
Final Appointment
directed by Michelle Deal

FAN FAVORITE:
Lucky
directed by Steve Cuden

BEST SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:
Bathory
written by James D. Clayton

2ND PLACE SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:
Gomorrah
written by Phil Penningroth

3RD PLACE SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:
Ark
written by Alan Chan

4TH PLACE SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:
The Shepherd
written by Ryan Golembeske & Ezra Werb

BEST FEATURE SCREENPLAY IN THE UNDER 18 CATEGORY:
My Boyfriend’s Back
written by Stephanie Wood

BEST SCREENPLAY IN THE SHORT CATEGORY:
Dead Sober
written by Stephan A. Foley

2ND PLACE SCREENPLAY IN THE SHORT CATEGORY:
Eyewitness
written by Gary Davidson

Winners 2002

Shriekfest 2002

BEST FILM IN THE FEATURE CATEGORY:
Terror Tract
directed by Clint Hutchison & Lance W. Dreeson

2ND PLACE IN THE FEATURE CATEGORY:
Dr. Jekyl and Mr. Hyde
directed by Mark Redfield

BEST FILM IN THE SHORT CATEGORY:
Blood on the Backlot
directed by Michelle Deal

2ND PLACE IN SHORT CATEGORY:
Human
directed by CJ Roy

BEST COMEDY HORROR:
Burning Passion
directed by Brian Belefant

BEST SPECIAL FX IN THE FEATURE CATEGORY:
Despiser
directed by Philip Cook

BEST SPECIAL FX IN THE SHORT CATEGORY:
Samuel
directed by Jody Fedele

FAN FAVORITE:
Hell’s Highway
directed by S. Lee Taylor

SHRIEKFEST AWARD:
Mark Redfield

FEATURE SCREENPLAY:
Cruel Logic
by Brian Godawa

SHORT SCREENPLAY:
Lost Night
by Michael Trentacosti

2ND PLACE SCREENPLAY:
Thy Neighbor’s Wife
by Michael C. McPherson

3RD PLACE SCREENPLAY:
Mastering Chauncey
by Lawrence Monaco

4TH PLACE SCREENPLAY:
Happy Jack
by Eric Frost Barnes

Winners 2001

Shriekfest 2001

YOUNGEST DIRECTOR:
The Monster Killers
by Nicholas Robert Bryan

BEST FILM IN THE THRILLER CATEGORY:
Siren
by Steve Morris

BEST FILM IN THE FEATURE CATEGORY:
The Wind
by Michael Mongillo

BEST FILM IN THE SHORT CATEGORY:
When Zombies Attack
by Chad Waters & Matt Rose

SCARIEST FILM:
Memorial Day
by dMarcos Gabriel & Chris Alender

BEST MAKEUP/SPECIAL FX FOR A FEATURE:
Things II
by Mike Bowler, Steve Jarvis, Dennis Devine

BEST MAKEUP FOR A SHORT:
When Zombies Attack
by Chad Waters & Matt Rose

BEST SPECIAL FX FOR A SHORT:
Y2K: Shutdown Detected
by Slava Siderman, John Gonzales, Trent Shumway

MOST UNIQUE:
Stop it You’re Killing Me
by Kenny Yakkel

BEST SCREENPLAY:
Karma
by Jacqueline McKinley

FAN FAVORITE FOR SATURDAY NIGHT:
Y2K: Shutdown Detected
by Slava Siderman, John Gonzales, Trent Shumway

FAN FAVORITE FOR SUNDAY NIGHT:
Memorial Day
by Marcos Gabriel & Chris Alender