Shriekfest Independent Horror Film Festival



Shriekfest Header

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
  • 2001 Shriekfest Winners
    YOUNGEST DIRECTOR:The Monster Killers
    by Nicholas Robert Bryan
    BEST FILM IN THE THRILLER CATEGORY:Siren
    by Steve Morris
    BEST FILM IN THE FEATURE CATEGORY:The Wind
    by Michael Mongillo
    BEST FILM IN THE SHORT CATEGORY:When Zombies Attack
    by Chad Waters & Matt Rose
    SCARIEST FILM:Memorial Day
    by dMarcos Gabriel & Chris Alender
    BEST MAKEUP/SPECIAL FX FOR A FEATURE:Things II
    by Mike Bowler, Steve Jarvis, Dennis Devine
    BEST MAKEUP FOR A SHORT:When Zombies Attack
    by Chad Waters & Matt Rose
    BEST SPECIAL FX FOR A SHORT:Y2K: Shutdown Detected
    by Slava Siderman, John Gonzales, Trent Shumway
    MOST UNIQUE:Stop it You're Killing Me
    by Kenny Yakkel
    BEST SCREENPLAY:Karma
    by Jacqueline McKinley
    FAN FAVORITE FOR SATURDAY NIGHT:Y2K: Shutdown Detected
    by Slava Siderman, John Gonzales, Trent Shumway
    FAN FAVORITE FOR SUNDAY NIGHT:Memorial Day
    by Marcos Gabriel & Chris Alender
  • 2002 Shriekfest Winners
    BEST FILM IN THE FEATURE CATEGORY:Terror Tract
    directed by Clint Hutchison & Lance W. Dreeson
    2ND PLACE IN THE FEATURE CATEGORY:Dr. Jekyl and Mr. Hyde
    directed by Mark Redfield
    BEST FILM IN THE SHORT CATEGORY:Blood on the Backlot
    directed by Michelle Deal
    2ND PLACE IN SHORT CATEGORY:Human
    directed by CJ Roy
    BEST COMEDY HORROR:Burning Passion
    directed by Brian Belefant
    BEST SPECIAL FX IN THE FEATURE CATEGORY:Despiser
    directed by Philip Cook
    BEST SPECIAL FX IN THE SHORT CATEGORY:Samuel
    directed by Jody Fedele
    FAN FAVORITE:Hell's Highway
    directed by S. Lee Taylor
    SHRIEKFEST AWARD:Mark Redfield
    THE SCREENPLAY WINNERS ARE:
    WINNER IN THE FEATURE CATEGORY:Cruel Logic
    by Brian Godawa
    WINNER IN THE SHORT CATEGORY:Lost Night
    by Michael Trentacosti
    2ND PLACE SCREENPLAY:Thy Neighbor's Wife
    by Michael C. McPherson
    3RD PLACE SCREENPLAY:Mastering Chauncey
    by Lawrence Monaco
    4TH PLACE SCREENPLAY:Happy Jack
    by Eric Frost Barnes
  • 2003 Shriekfest Winners
    BEST FILM IN THE FEATURE CATEGORY:Lucky
    directed by Steve Cuden
    2ND PLACE IN THE FEATURE CATEGORY:Next Victim
    directed by Timothy Gates, Jeff Solano, & Michael Chamberlain
    BEST FILM IN THE SHORT HORROR CATEGORY:Black Gulch
    directed by Michael Strode
    2ND PLACE IN THE SHORT HORROR CATEGORY:My Skin
    directed by Christopher Alan Broadstone
    3RD PLACE IN THE SHORT HORROR CATEGORY:On Edge
    directed by Frazer Lee
    BEST FILM IN THE SCI-FI CATEGORY:Transfer
    written by John Turbyne
    2ND PLACE IN THE SCI-FI CATEGORY:Robot Rumpus
    directed by Jason Dunn
    BEST FILM IN THE SUPER SHORT CATEGORY:Paper or Plastic?
    directed by Blake Horobin
    2ND PLACE IN THE SUPER SHORT CATEGORY:Final Appointment
    directed by Michelle Deal
    FAN FAVORITE:Lucky
    directed by Steve Cuden
    BEST SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:Bathory
    written by James D. Clayton
    2ND PLACE SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:Gomorrah
    written by Phil Penningroth
    3RD PLACE SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:Ark
    written by Alan Chan
    4TH PLACE SCREENPLAY IN THE FEATURE CATEGORY:The Shepherd
    written by Ryan Golembeske & Ezra Werb
    BEST FEATURE SCREENPLAY IN THE UNDER 18 CATEGORY:My Boyfriend's Back
    written by Stephanie Wood
    BEST SCREENPLAY IN THE SHORT CATEGORY:Dead Sober
    written by Stephan A. Foley
    2ND PLACE SCREENPLAY IN THE SHORT CATEGORY:Eyewitness
    written by Gary Davidson
  • 2004 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Dead and Breakfast
    directed by Matthew Leutwyler
    BEST SCIFI FEATURE FILM:Tales From Beyond
    directed by Josh Austin, Nate Barlow, Eric Manning, Russell Scott
    BEST HORROR SHORT FILM:Roadside Attractions
    directed by CJ Roy
    2ND PLACE HORROR SHORT FILM:A Visit From the Sergeant Major With Unintended Consequences
    directed by Don Hannah
    3RD PLACE HORROR SHORT FILM:Husk
    directed by Brett Simmons
    BEST SCIFI SHORT FILM:A Can of Paint
    written by Winston Engle
    2ND PLACE SCIFI SHORT FILM:Perfect Sec-Illusion
    directed by Jeremy Pollack
    BEST SUPER SHORT FILM:The G.I.
    directed by Mike Nelson
    2ND PLACE SUPER SHORT FILM:Sawbones
    directed by Brad Palmer
    FAN FAVORITE:Roadside Attractions
    directed by CJ Roy
    BEST UNDER 18 FILM:Semi-Colon
    directed by Matt Porter with Drew Lewis
    BEST UNDER 18 SCREENPLAY:Safe in the House
    written by Katherine Morton
    BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:Retard
    written by Christopher Alan Broadstone & John Franklin
    2ND PLACE HORROR FEATURE SCREENPLAY:Scary Larry
    written by Hamilton Underwood
    BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:First Born
    Written by Michael C. McPherson
    BEST SHORT SCREENPLAY:Still Life
    written by Charles Johnston
    2ND PLACE SHORT SCREENPLAY:Outside the Lines
    written by John Sullivan
    FAN FAVORITE:Roadside Attractions
    directed by CJ Roy
    SHRIEKFEST SPECIAL AWARD:James Kassier
    for his film "Deja Vu Deception"
  • 2005 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Dark Remains
    directed by Brian Avenet-Bradley
    BEST SCIFI FEATURE FILM:Experiment
    directed by Daniel Turner
    BEST THRILLER FEATURE FILM:Razor Eaters
    directed by Shannon Young
    BEST HORROR SHORT FILM:We All Fall Down
    directed by Jake Kennedy
    BEST SCIFI SHORT FILM:Apartment 206
    directed by Gregory Zymet
    BEST THRILLER SHORT FILM:1309
    directed by Christian Davis
    BEST SUPER SHORT FILM:Into the Maelstrom
    directed by Peter Sullivan
    BEST UNDER 18 FILM:Sinners
    directed by Michael DeVeau
    BEST DIRECTOR:Hurt McDermott
    for Nightingale in a Music Box
    BEST ACTOR:Richard Cawthorne
    in Razor Eaters
    BEST ACTRESS:April Adamson
    in Descent
    BEST ENSEMBLE CAST:Sharkskin 6
    BEST EDITING IN A FEATURE FILM:The Passing
    BEST EDITING IN A SHORT FILM:The Absence of Emily
    BEST CINEMATOGRAPHY:Within
    BEST MAKEUP/SPECIAL FX:Guardian of the Realm
    BEST MUSIC:Sharkskin 6
    FAN FAVORITE:Within
    SHRIEKFEST SPECIAL MENTION AWARD:Olatunde Osunsanmi
    first time feature director of Within
    BEST FEATURE SCREENPLAY:The Bond of Saint Marcel
    written by Jennifer Quintenz
    2ND PLACE FEATURE SCREENPLAY:Utterson
    written by Nathan Hill & Nick Levy
    BEST SHORT SCREENPLAY:Details
    written by Thomas Hill
  • 2006 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:The Other Side
    directed by Gregg Bishop
    2ND PLACE HORROR FEATURE FILM:Unrest
    directed by Jason Todd Ipson
    BEST SUPER SHORT FILM:Itsy Bitsy
    directed by David May
    2ND PLACE SUPER SHORT FILM:The Boarder
    directed by Susan Bell
    BEST HORROR SHORT FILM:Penny Dreadful
    directed by Bryan Norton
    2ND PLACE HORROR SHORT FILM:Avatar
    directed by Lluís Quílez
    BEST CINEMATOGRAPHY:Penny Dreadful (the feature)
    directed by Richard Brandes
    BEST SPECIAL EFFECTS:Itsy Bitsy
    directed by David May
    BEST MAKEUP EFFECTS:Night of the Leben Tod
    directed by Eric Forsberg
    BEST ACTING PERFORMANCE:Amy Beth Sherman
    in Desperation
    AUDIENCE CHOICE AWARD:Bad Reputation
    directed by Jimmy Hemphill
    BEST UNDER 18 FILM:Reposessed
    directed by Dustin Murphy
    BEST FEATURE SCREENPLAY:The Next Plane
    written by Christopher Moro
    2ND PLACE FEATURE SCREENPLAY:Reincarnate
    written by Carl Melchior
    3RD PLACE FEATURE SCREENPLAY:I, Detective
    written by Dean Alioto
    BEST SHORT SCREENPLAY:Adrian of Death
    written by Terence Brody
    2ND PLACE SHORT SCREENPLAY:The Last Request
    written by Joe Randazzo
  • 2007 Shriekfest Winners
    BEST FEATURE FILM:The Chair
    Directed by Brett Sullivan
    BEST SUPER SHORT FILM:No Sanctuary
    Directed by Dan Lovallo
    BEST SHORT FILM:A.W.O.L.
    Directed by Jack Swanstrom
    BEST FEATURE SCREENPLAY:The Lost Girl
    by Michael Mongillo
    2ND PLACE FEATURE SCREENPLAY:Horror World
    by Rolfe Kanefsky
    BEST SHORT SCREENPLAY:Safe Passage
    by Michael Raymond
    THE PRETTY/SCARY AWARD:The Cellar Door
    Directed by Matt Zettell
    BEST CINEMATOGRAPHY:Death's Requiem
    Cinematography by Carl Robertson, Directed by Marc Furmie
    AUDIENCE CHOICE AWARD:The Cellar Door
    Directed by Matt Zettell
    BEST ACTING PERFORMANCE:James DuMont
    in The Cellar Door
    BEST SPECIAL EFFECTS IN A FEATURE FILM:Atom Nine Adventures
    Directed by Christopher Farley
    BEST SPECIAL EFFECTS IN A SHORT FILM:Postcards From The Future
    Directed by Alan Chan
    BEST KEY ART AWARD:Zombie Love
    2ND PLACE KEY ART AWARD:House of Fears
    BEST UNDER 18 FILM:Vanilla County
    Directed by Nick Diramio
    BEST UNDER 18 SCREENPLAY:Empire of Wonders
    written by David Siudzinski
  • 2008 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Bane
    directed by James Eaves
    BEST THRILLER FEATURE FILM:Alien Raiders
    directed by Ben Rock
    BEST SHORT FILM:Kirksdale
    directed by Ryan Spindell
    BEST SUPER SHORT FILM:Eel Girl
    directed by Paul Campion
    BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:The Great American Nightmare
    written by Tom Manning
    BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:Scavengers
    written by Diana Kemp-Jones
    BEST FANTASY FEATURE SCREENPLAY:The Hercynian Orchid
    written by Melisa Ford
    BEST SHORT SCREENPLAY:Making the List
    written by Jesse Kyle Reisman
    THE PRETTY/SCARY AWARD:Side Effect
    directed by Liz Adams
    BEST ACTING PERFORMANCE:Rhoda Jordan
    in "Rule of Three"
    AUDIENCE CHOICE AWARD:The Open Door
    directed by Doc Duhame
    BEST UNDER 18 FILM:The Perfect Victim
    directed by Eric Badger
    BEST UNDER 18 SCREENPLAY:Big Kids Play Manslaughter
    written by Kelsey Bollig
  • 2009 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Dark House
    directed by Darin Scott
    BEST FANTASY FEATURE FILM:Spike
    directed by Robert Beaucage
    BEST HORROR SHORT FILM:Death in Charge
    directed by Devi Snively
    BEST SCI-FI SHORT FILM:Enigma
    directed by The Shumway Brothers
    BEST SUPER SHORT FILM:Rift
    directed by Andrew Huang
    BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:Dead After Tomorrow
    written by Benjamin Pollack
    BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:Upgrade
    written by Louis Rosenberg
    BEST SHORT SCREENPLAY:Seekers
    written by L.C. Cruell
    THE PRETTY/SCARY AWARD**:Death in Charge
    directed by Devi Snively
    BEST ACTING PERFORMANCE:Dameon Clarke in
    "How to Be a Serial Killer"
    AUDIENCE CHOICE AWARD:Lo
    directed by Travis Betz
    BEST UNDER 18 FILM/SCREENPLAY:Lock (ed) In
    directed by Lea McMahan
    and written by Peter Jones, McKenzie Cupp, Molly Morgan, Katie Herbst, Ali Gianutsos, Jean Jamison
    ** PRETTY/SCARY AWARD SPONSORED & CHOSEN BY PRETTY-SCARY.NET
  • 2010 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Ashes
    directed by Elias Matar
    BEST SCI FI FEATURE FILM:Transfer
    directed by Damir Lukacevic
    BEST SUPER SHORT FILM:Rise of the Appliances
    directed by Rob Sprackling
    BEST SHORT FILM:Serum 1831
    directed by Anand Kanna
    BEST UNDER 18 FILM:On the Other Line
    directed by Saya Date
    AUDIENCE CHOICE:Grey Skies
    directed by Kai Blackwood
    BEST FEATURE SCREENPLAY:Dead Crows
    written by Chris Todd
    BEST UNDER 18 SCREENPLAY:Ain't No Wolves 'Round Here
    written by Ethan Steers
    BEST SHORT SCREENPLAY:Carbon Dating
    Written by Louis Rosenberg
    BEST WEBISODE:Shady Texas
    directed by Jack Daniel Stanley
    BEST ORIGINAL SONG:Rekindled
  • 2011 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Absentia
    Directed by Mike Flanagan
    BEST SCI FI FEATURE FILM:Pig
    Directed by Henry Barrial
    BEST SUPERNATURAL FEATURE FILM:The Dead Inside
    Directed by Travis Betz
    BEST THRILLER FEATURE FILM:Isle of Dogs
    Directed by Tammi Sutton
    BEST SUPER SHORT FILM:Certified
    Directed by Luke Asa Guidici
    BEST SHORT FILM:Negative Image
    Directed by Karl Holt
    BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:Shut In
    Written by T.J. Cimfel and David White
    BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:Time Wreck
    Directed by Larry Whatcott
    BEST SHORT SCREENPLAY:Hear No Evil
    Written by Ryan Gilmore
    BEST WEBISODE:31 the series
    Directed by Lucy Cruell
    BEST ORIGINAL SONG:To All The Youth
    BEST UNDER 18 FILM:Molly and the Masked Storm
    Directed by Ben Kadie
  • 2012 Shriekfest Winners
    Best Horror Feature Film:Nailbiter
    Directed by Patrick Rea
    Best Sci Fi Feature Film:Found in Time
    Directed by Arthur Vincie
    Best Thriller Feature Film:It's in the Blood
    Directed by Scooter Downey
    Best Super Short Film:The Sleepover
    Directed by Chris Cullari
    Best Horror Short Film:Blackout
    Directed by James Bushe
    Best SciFi Short Film:A Light in the Darkness
    Directed by Fed Wetherbee
    Best Horror Feature Screenplay:Nevermore
    Written by David Beran
    Best SciFi Feature Screenplay:When the Sleeper Wakes
    Directed by James Van Fleet
    Best Short Screenplay:The Last Rung
    Written by Matt Mintz
    Best Original Song:Push 'em Down
    Matt Mintz and The Ghosts of Electricity
    Winner of the Bechdel Test award:With Child
    Jeff Kacmarynski
    (Screenplay with great scenes between 2 female characters where they don't talk about a man)

  • 2013 Shriekfest Winners
    BEST SUPER SHORT FILM:Jack Attack
    directed by Bryan Norton and Antonio Padoran
    BEST HORROR SHORT FILM:Desolate Road
    directed by Marwan Abderrazzaq
    BEST SCIFI SHORT FILM:Incident on Highway 73
    directed by Brian Thompson
    BEST ORIGINAL SONG:Alright
    by Scott Caswell
    BEST SHORT SCREENPLAY:Memento Mori
    written by Stuart Creque
    BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:Endangered Species
    written by Stephanie Jessop
    BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:Genesis Prime
    written by Joe Crouch
    BEST HORROR FEATURE FILM:An American Terror
    directed by Haylar Garcia
    BEST SCIFI FEATURE FILM:Abducted
    directed by Glen Scantlebury and Lucy Phillips
    BEST THRILLER FEATURE FILM:The Last Light
    directed by Andrew Hyatt
  • 2014 Shriekfest Winners
    BEST HORROR FEATURE FILM:Berkshire County
    Writen by Chris Gamble, Directed by Audrey Cummings
    BEST SCIFI FEATURE FILM:Time Lapse
    Written by Bradley King & BP Cooper, Directed by Bradley King
    BEST THRILLER FEATURE FILM:Nightmare Code
    Written by M.J. Rotondi & Mark Netter, Directed by Mark Netter
    BEST SUPER SHORT FILM:Drudge
    Written & Directed by Kheireddine El-Helou
    BEST HORROR SHORT FILM:Let Me See Your Eyes
    Written by Jack Nathan Harding, Directed by Derek Cole
    BEST SCIFI SHORT FILM:The Developer
    Written by Horvath Aron, Directed by Robert Odegnal
    BEST HORROR FEATURE SCREENPLAY:Ghost of Vengeance
    Written by Billan Lee
    BEST SCIFI FEATURE SCREENPLAY:The Big Beyond
    Written by Tom Batha
    BEST SHORT SCREENPLAY:Hannah's Birthday
    Written by Juliet Bergh
    BEST ORIGINAL SONG:Forgetting How to Dream
    Jason James & Rodney Hazard, (music video produced by Chaman Malhi)